GEÇİM KAYNAKLARI

Yakupderviş Köyü Orta Anadolu' nun kuzey kısımlarında yer alır.  Genel olarak geçim kaynağı:

            -- Tarım

            -- Sebze

            -- Kavun karpuz

            -- Meyve ve Bağcılık

            -- Hayvancılık

tır. En yaygın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Sebze ve meyve insanların kendi gıda ihtiyaçlarını karşılama maksatlıdır.

İklim olarak kara iklimi hüküm sürdüğünden soğuğa dayanmayan sebze ve meyve ile geçim yürütmek mümkün değildir.

Mayıs ayının 20 sine kadar ve Eylül ayının 20 sinden sonra havalar soğuk olduğu için genellikle sebze ve meyveleri soğuk vurur. Bazen havaların iyi gittiği senelerde soğuk vurmazsa meyve ve sebze bol olur.

Başa dön

TARIM ÜRÜNLERİ:

Arpa,buğday,yulaf,fiğ,mercimek,nohut ekilir.

Başa dön

SEBZE

Sebze olarak kendi yeme ihtiyaçları için bazen birazda olsa satmak için aşağıdaki sebzeler yetiştirilir :

Domates, sivri ve dolma biber, sırık fasulyesi, 40 günlük fasulye, beyaz fasulye, patlıcan, patates, soğan, sarımsak, bamya, havuç, siyah ve kırmızı turp, pırasa, lahana(beyaz kelem), maydanoz, tere, nane, marul(göbekli yağlı marul, kıvırcık marul, ıspanak

Başa dön

KAVUN VE KARPUZ:

Kavun ve karpuz tarlasına bostan,bostanlık denir. Ankara yöresine özgü yetişen dışı yeşil içi çok tatlı Ankara Kavunu köyümüz arazisinde bol miktarda yetiştirilir. İyi bakılır ve iklim uygun olursa çok bol olur. Çiftçilerimizin yan gelir kaynağıdır. Ankara kavunu ağustos ayının 15'inden sonra olgunlaşır. havalar iyi giderse(yani çok kurak yada çok yağışlı, soğuk olmazsa) eylül ayının sonuna veya ekim ayı ortalarına kadar kavun satışı yapılır.

Karpuz çoğunlukla satmak için değil yeme ihtiyacı için ekilir.

Bostan tarlalarının kenarlarına ayçiçeği, mısır bal  kabağı, süs kabağı domates ekilir.

Kavun ve karpuz tarlaları sulanmaz. Allah'ın rahmeti ile olur. Yağmur iyi olursa ve çapası zamanında yapılırsa güzel kavun ve karpuz olur.

Başa dön

MEYVE VE BAĞCILIK:

Meyve çeşitleri:

Elma(Beyaz,stalin,arap güzeli,yaz elması,Amasya elması,ekşi elma), Ankara armudu, yağlı armut, yaz armudu(deste basan,sapı kısa), Tatlı erik(bahçe eriği)(beyaz ve siyah erik), Ayva, Ceviz, Badem, Kayısı(Zerdeli), Vişne, Kiraz, Dut, Karadut, İğde, Ahlat, Boz ahlat, Şeftali.

Bağcılık:

Ankara yöresinde yetişen birçok çeşit üzüm köyümüz arazisinde yetişir. Siyah ve beyaz üzüm çeşitlerinden bazılarını isimleri şunlardır:

Aktokat, Hasan dede üzümü, Ak gevrek, Kara gevrek, yumru kara, gül üzümü, tilki sıçırtan üzümü, pekmezlik üzüm,

Üzüm asmalarımız genelde yerden 50 cm veya  100 cm yükseklikte yere yayılmış vaziyette yetişir. Evlerin önünde veya bahçe kenarlarında ağaçlara,çardaklara sardırılan asma üzümleri de vardır. Son zamanlarda aşılı ve başka yörelerin üzümleri de yetiştirilmektedir.

Başa dön

HAYVANCILIK:

Köyümüzde geçim kaynağı tarımdan sonra hayvancılıktır. Hayvancılık yapanların maddi durumları daha ileri gider. Büyük ve küçükbaş olarak aşağıda belirtiler hayvanlar yetiştirilir.

Küçükbaş hayvanlar:

Koyun, Ankara keçisi, kıl keçi.

Ankara keçisi son yıllarda etinin ve  tiftiğinin satılmaması ve cazibesini kaybetmesi sebebiyle yetiştirilmemektedir. Halbuki Ankara keçisinin tiftiği son derece değerlidir. Ankara yöresinden başka bir yöre de de bu keçi türü yetiştirilememektedir.

Koyun ise köyümüzde yetiştirilir. Yılda iki defa kuzu vermesi ve kuzusunun da altı-yedi ayda anası kadar fiyatı olması yüzünden kazancı iyi bir hayvandır.

Koyun veya keçi yetiştiriciliği özel bir gayret gerektirir. Ya ailenin kalabalık olup çobanlık ve bakım işini kendisi yapabilmelidir. Ya da çoban tutarak bu işi yapmak gerekir. son yıllarda çoban tutarak koyunları çobana güttürüp, bakımını da aile kendisi yapmaktadır.

Yorum:Gene de çok iyi bir gayret ve organizasyon gerektirir. gecesi gündüzü yoktur çalışmanın. iyi kazanç için düzenli çalışma gerekir. yağmur, yağış,soğuk,sıcak,cuma, pazar, bayram, düğün cenaze olsa da hayvancılık duraksama kabul etmez.

Başa dön

Büyükbaş Hayvancılık:

Büyükbaş hayvancılık köyümüzde üç türlü yapılmaktadır.

Birincisi. Yerli ırk ve dağımızda dolaşmaya,sığır çobanının gütmesine elverişli hayvanları beslemek. Nisan ayı başından ekim ayı sonuna kadar bu hayvanlar ücret karşılığında tutulan köy sığır çobanına katılır,güttürülür. Kışın ise kapalı ahırda bakılır.

İkincisi: Kendisi güdenler. Köyün ortak sığır çobanına katmadan kendileri yol ve dere kenarlarında güderler. Biraz daha yabancı ırk cins inek ve danaları bu şekilde güdenler ırgatlık zamanı başlayınca otlar kuruyup, ekin işleri çoğalınca hayvanları kapalı ahıra alırlar. Ahırda bakarlar.

Üçüncüsü. Tamamen kapalı ahır besisi yaparlar.

Büyükbaş hayvan ırkları,isimleri şunlardır:

Yerli kara ırk, Hoştayn, İsrail, simental, Hollanda, ve bunların kırmaları.

Büyükbaş hayvan isimleri:

Bıza: Buzağı, inek yavrusu.

Dana: Bir yaşından gün almış erkek inek.

Süt Danası: Bir yaşından gün almamış, etini iyi almış dana.

Düve: Bir yaşından gün almış dişi inek.

İnek: Buzağı doğurmuş dişi inek.

Koca inek: Yaşlanmış inek.

Yoz inek: Buzağı doğurmamış inek.

Öküz: Burkulmuş,tarım işinde,ekin taşıma,harman yapma,tarla sürme işlerinde kullanılan güçlü erkek inek.

Başa dön